تبلیغات
كامپیوتر - كتاب - نمونه سوال - و... - انتخاب برنامه‌های پیش‌فرض در ویندوز 7 (Set Defult Programs in windows 7)
 
كامپیوتر - كتاب - نمونه سوال - و...
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :
نویسندگان
مطلب ویندوز این شماره كه درجه‌بندی آن «مبتدی» در نظر گرفته شده، دو نكته كاربردی از ویندوز 7 می‌باشد و برای افرادی مناسب است كه در حال حاضر از ویندوز 7 استفاده می‌كنند.

برای اجرای انواع مختلف فایل‌ها در سیستم‌عامل‌ها، نرم‌افزارهای مختلفی ارائه شده و می‌شود. برخی نرم‌افزارها همراه سیستم عامل‌های خانواده ویندوز ارائه می‌شود كه البته نقص‌های فراوانی دارد و شركت‌های دیگر با در نظر گرفتن این نقص‌ها و همچنین نیاز كاربران، محصولات دیگری ارائه می‌كنند كه مورد توجه كاربران قرار گیرد.

به عنوان مثال انواع گوناگونی از نرم‌افزارهای موسوم به «player» برای اجرای فایل‌های صوتی و تصویری یا نرم‌افزارهای ویرایش صدا، تصویر و فیلم و... از سوی شركت‌های مختلف ارائه شده است.

اما مساله اینجاست كه وقتی چند نرم‌افزار از شركت‌های مختلف، با قابلیت‌های مشابه را نصب می‌كنیم، كدامیك باید به عنوان پیش‌فرض برای اجرای نوع خاصی از فایل‌ها در نظر گرفته شود.

به طور معمول، آخرین نرم‌افزاری كه نصب می‌شود، به عنوان پیش‌فرض برای اجرای یك دسته از فایل‌ها در نظر گرفته می‌شود یا این كه در مراحل نصب برخی نرم‌افزارها از كاربر سوال می‌شود كه این نرم‌افزار به عنوان پیش‌فرض انتخاب شود یا خیر. به عنوان مثال اگر مرورگر فایرفاكس را نصب كرده باشید، حتما با چنین سوالی مواجه شده‌اید.

چگونگی مدیریت در ویندوز 7

از منوی Start، گزینه «Defult Programs» را انتخاب كنید. همان طور كه در تصویر (1ـ1) مشاهده می‌شود، چهار گزینه در این پنجره وجود دارد كه در ادامه توضیحات مربوط به هر یك ارائه می‌شود.

با انتخاب گزینه «Set your defult programs» پنجره‌ای باز می‌شود (تصویر 2ـ1) كه در آن نرم‌افزارهای نصب شده روی سیستم كه قابلیت انتخاب به عنوان پیش‌فرض را دارند (!) فهرست شده است.

با انتخاب هر كدام از برنامه‌ها، دو گزینه ظاهر می‌شود. از طریق گزینه اول (Set this program as default) می‌توانیم برنامه مدنظر را برای تمامی انواع فایل‌ها و پروتكل‌هایی كه آن برنامه پشتیبانی می‌كند به عنوان پیش‌فرض انتخاب كنیم و از طریق گزینه دوم (Choose defaults for this program)، می‌توانیم این عمل را صرفا برای برخی از فایل‌ها و پروتكل‌ها انجام دهیم. با انتخاب گزینه «Associate a file type or protocol with a program» به سمت پنجره‌ای هدایت می‌شویم (تصویر 3ـ‌1) كه ارتباط انواع فایل‌ها و پروتكل‌ها با برنامه‌ها را نشان می‌دهد.

در ستون Name، پسوند فایل‌ها (Extension) فهرست شده و در مقابل هركدام از انواع فایل‌ها، توضیح مربوط به آن ذكر شده؛ در ستون Current defult نیز نرم‌افزار فعلی كه به عنوان پیش‌فرض برای هر كدام از انواع فایل‌ها در نظر گرفته شده، مشاهده می‌شود.با انتخاب هر كدام از انواع فایل و استفاده از كلید Change program می‌توانیم برنامه پیش‌فرض را برای آن نوع فایل تغییر دهیم.

البته انتخاب برنامه پیش‌فرض برای یك نوع فایل را می‌توانیم به صورت دیگری نیز انجام دهیم.

روی فایلی كه می‌خواهید اجرا كنید، Right Click‌ كنید، حال از گزینه Open with می‌توانید نرم‌افزار مورد نظر برای اجرا كردن فایل را انتخاب كنید، اما اگر بخواهید نرم‌افزار مورد نظر پیش‌فرض شود، باید گزینه Choose default program را انتخاب كنید و پس از انتخاب نرم‌افزار مورد نظر، گزینه «Always use…» را در حالت انتخاب قرار دهید. (تصویر4ـ1)

اگر بخواهید فقط برای یك یا چند نوع فایل خاص به صورت محدود، نرم‌افزار پیش‌فرض را تغییر دهید، روش اخیر مناسب است. حال آن كه در حالت كلی برای مدیریت نرم‌افزارهای پیش‌فرض بهتر است از روش اول و دوم استفاده شود. از طریق گزینه Change autoplay settings، می‌توانیم عملكرد یا نرم‌افزار موردنظرمان را برای اجرا شدن اتوماتیك سی‌دی یا دیگر مدیاهای صوتی و تصویری ازجمله USB Deviceها، انتخاب كنیم. همچنین می‌توانیم با خارج كردن گزینه «Use autoplay for all media and devices» از حالت انتخاب، قابلیت اجرای اتوماتیك را برای انواع مدیا غیرفعال كنیم.

در قسمت Set program access and computer defult نیز با انتخاب یكی از گزینه‌های Microsoft windows، Non-Microsoft یا Custom می‌توانیم برنامه‌های پیش‌فرض برای برخی موارد خاص نظیر مرورگر وب، پیام‌رسان و... را تعیین كنیم.

 

 

دو روش برای این كه پنجره UAC را كمتر ببینیم!

قابلیت User Account Control كه در ویندوز ویستا و 7 وجود دارد برای جلوگیری از اجرای خودكار نرم‌افزارهای مخرب كه بسیاری از آنها در پس‌زمینه ویندوز اجرا می‌شوند و محافظت سیستم عامل از تغییرات ناخواسته توسط این نرم‌افزارها طراحی شده است.

اما پیغام‌های مكرر UAC برای كاربرانی كه به اعمال تغییرات در سیستم عاملشان علاقه‌مندند و روزانه نرم‌افزارهای بسیاری را روی سیستم عامل خود تست می‌كنند و... آزاردهنده است! این دسته از كاربران برای این كه كمتر با پیغام‌هایی از این دست مواجه شوند، می‌توانند از یكی از دوروش زیر استفاده كنند كه البته هر دوی آنها كم و بیش یك ریسك و حفره امنیتی برای سیستم عامل محسوب می‌شوند.

بدترین اقدام، غیرفعال كردن UAC

از control panel گزینه user account و سپس change user account control settings را انتخاب كنید. همان طور كه در تصویر 5ـ1 مشاهده می‌شود، می‌توان 4 درجه‌بندی مختلف برای UAC در نظر گرفت. با تنظیم این قسمت می‌توانیم تعیین كنیم كه برای چه مواردی، پیغام UAC ظاهر شود یا این كه اصلا ظاهر نشود!

از بالا، در حالت اول (Always notify) تقریبا برای تمامی تغییراتی كه قرار است در سیستم عامل ایجاد شود، یعنی برای نصب تمام برنامه‌ها و تغییراتی كه توسط آنها قرار است در سیستم عامل ایجاد شود و همچنین تغییراتی كه توسط كاربر در تنظیمات ویندوز ایجاد می‌شود، پیغام UAC‌ ظاهر خواهد شد. در حالت دوم كه به عنوان پیش‌فرض در نظر گرفته شده، تنها وقتی كه قرار است تغییری توسط یك برنامه در سیستم عامل ایجاد شود، پیغام هشدار ظاهر می‌شود. در حالت سوم، تقریبا همان اتفاق حالت دوم رخ می‌دهد(!) با این تفاوت كه با مشاهده پیغام هشدار، دسترسی به دسكتاپ همچنان وجود خواهد داشت. در حالت چهارم (Never notify) نیز پیغام هشداری مشاهده نخواهد شد!

اعمال Policy

می‌توانیم با اعمال Policy، «Secure Desktop» را غیرفعال كنیم.

این اقدام باعث می‌شود كه هنگام مشاهده پیغام UAC دسترسی به دسكتاپ محدود نشود. علی‌الخصوص در سیستم‌هایی كه پیغام UAC پس از ظاهر شدن برای مدت طولانی باقی می‌ماند، می‌توانیم از این روش استفاده كنیم.

توجه داشته باشید كه این روش در تمامی ویرایش‌های ویندوز 7 وجود ندارد. چون در برخی ویرایش‌ها مانند Home Basic امكان اعمال Policy وجود ندارد. برای این كار، از منوی Start گزینه Run را انتخاب و عبارت secpol.msc‌ را وارد كنید و با استفاده از تصویر (6ـ1) Policy مورد نظر را انتخاب و آن را غیرفعال (Disable) كنید.

مجددا یادآوری می‌شود كه غیرفعال كردن UAC‌ یا تغییر تنظیمات آن از دید سیستم عامل یك اقدام همراه با ریسك از حوزه امنیت تلقی می‌شود. در شماره آینده، مباحث مربوط به روش‌ها و نحوه نصب ویندوز 7 را آغاز خواهیم كرد.

محمد سعید نمازی

نوع مطلب : مقالات كامپیوتر، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
رتبه سنج گوگل